نایلون کشاورزی چیست

نایلون کشاورزی چیست؟

فهرست مطالب

صنعت کشاورزی با پیشرفت علم و تکنولوژی با فناوری ها و تحولات بزرگی روبرو شده است. استفاده از محصولاتی به نام نایلون کشاورزی یا نایلون عریض در این صنعت بزرگ میزان بهره‌ وری از زمین های کشاورزی را به شدت افزایش و ضایعات آن را کاهش داده است. در گذشته کوچکترین تغییری در شرایط جوی و آب و هوا کشاورزان را نگران می کرد و با خراب شدن محصولات همراه بود. اما با ورود نایلون های کشاورزی به عرصه تولید محصولات کشاورزی دیگر خبری از این مشکلات و نگرانی ها نیست. نایلون کشاورزی با استفاده از مواد اولیه پلی اتیلنی به همراه افزودنی ها در انواع متنوعی ساخته می شود. استفاده از این نوع نایلون در زمین های کشاورزی در میزان مصرف آب صرفه جویی می کند و مانع از کاهش منابع آبی کشور می شود. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی ها، کاربردها، انواع نایلون کشاورزی توضیح دهیم.

آشنایی با ویژگی های نایلون کشاورزی

تولید نایلون کشاورزی با رعایت استانداردهای لازم و با استفاده از مواد اولیه با کیفیت باعث بهتر شدن عملکرد خاک و رشد محصولات کشاورزی باکیفیت می شود. تولید کنندگان برای تولید نایلون های کشاورزی مرغوب باید هزینه های بیشتری را صرف کنند. البته اگر جایی نایلون کشاورزی را با قیمت بسیار بالا به فروش می رسانند، تضمینی برای باکیفیت بودن آن نخواهد بود. برای افزایش کیفیت نایلون های کشاورزی در  داخل مواد اولیه از افزودنی های مختلفی استفاده می شود. در ادامه به معرفی برخی از مواد افزودنی پرکاربرد در تولید نایلون عریض کشاورزی می پردازیم.

برای افزایش طول عمر و مقاومت نایلون کشاورزی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید در مواد اولیه آن از افزودنی ضد اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند. گیاهانی که در زیر این نایلون کشت می شوند، در برابر اشعه های مضر خورشید کیفیت خود را از دست نمی دهند. با توجه به این که شعه مادون قرمز باعث تولید گرما می شود.با افزودن مواد افزودنی جذب کننده اشعه مادون قرمز به ترکیبات نایلون کشاورزی گرمای مورد نیاز برای رشد گیاهان توسط نایلون جذب خواهد شد و در هنگام شب با عدم وجود نور خورشید دمای هوای زیر نایلون کاهش پیدا نمی کند. ماده افزودنی دیگری که به مواد اولیه نایلون های کشاورزی اضافه می شود، ماده ضد الکتریسته است. با وجود این ماده گرد و غبار بر روی نایلون جذب نخواهد شد. همچنین بخار آب نیز در سطح زیرین نایلون باقی نمی ماند‌.

نایلون کشاورزی تهران

معرفی کاربردهای نایلون کشاورزی

هر یک از انواع نایلون های کشاورزی کاربردهای متفاوتی دارند. برخی از آن ها به عنوان نایلون عریض گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد و برخی دیگری برای پوشش دادن سقف در مراکز پرورش قارچ کاربرد دارند. برای جا به جایی اصولی محصولات کشاورزی هم از نایلون کشاورزی استفاده می‌کنند. گلخانه داران و کشاورزان با کمک این محصول پلاستیکی کیفیت و بازدهی تولیدات خود را به میزان زیادی افزایش می دهند. البته کاربردهای این محصول فقط به حوزه کشاورزی مربوط نمی شود. در استخرها برای جلوگیری از نفوذ آب، در انبارها و دامپروری ها برای ثابت ماندن دمای محیط و در صنعت ساختمان سازی در بخش های مختلف ساخت و ساز از نایلون عریض استفاده می شود. هر کس با توجه به نیاز خود می تواند از بین انواع مختلف نایلون که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، نایلون کشاورزی مناسب خود را انتخاب کند.

انواع نایلون کشاورزی

نایلون گلخانه ای

نایلون گلخانه ای یکی از پرکاربردترین،‌ مهم ترین و پرفروش ترین انواع نایلون کشاورزی است که تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت محصولات و گیاهان گلخانه ای دارد. گلخانه داران از این نایلون برای پوشش دادن سقف گلخانه استفاده می کنند تا شرایط فتوسنتز گیاهان داخل گلخانه بهبود پیدا کند. مهمترین مزیت استفاده از نایلون عریض گلخانه ای این است که امکان تولید گیاهان زینتی و محصولات کشاورزی خارج از فصل را نیز فراهم می کند. همچنین کیفیت و بازدهی محصولات را نیز به شدت افزایش می دهد. این نوع نایلون معمولا به مواد اولیه درجه یک و درجه دو در کارخانه های تولید کننده مواد پلاستیکی تولید می شود.‌کسانی که قصد دارند هزینه کمتری برای خرید نایلون گلخانه بپردازند معمولا برای خرید انواع درجه دو آن اقدام می کنند. مقاومت در برابر شریط جوی مانند برف، باران، باد و  اشعه های مضر نور خورشید از مهمترین مزایای این محصول به شمار می رود.

نایلون مالچ

نوع دیگری از نایلون عریض کشاورزی که برای کاشت صیفی جات در زمین های کشاورزی کاربرد دارد، نایلون مالچ نام دارد.استفاده از نایلون مالچ در صنعت کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است و پرکاربرد ترین نوع نایلون برای تولید محصولات به شمار می رود. بعد از کشت سبزیجات و سیفی جات در زمین های کشاورزی روی آن ها را با استفاده از نایلون مالچ پوشش می دهند تا باعث رشد سریع تر و بهبود کیفیت خاک شوند‌

نایلون کشاورزی مشکی

نایلون سیلویی

نایلون سیلویی نوع دیگری از نایلون کشاورزی است که با نام نایلون بسته بندی علوفه نیز شناخته می شود. از این پلاستیک برای ذخیره سازی علوفه ها در سیلو استفاده می شود. این نایلون اجازه نمی دهد‌ که عواملی مانند آفات، میکروب ها، تابش نور خورشید و رطوبت باعث تخریب نایلون ها شود.

نایلون ضدعفونی کننده

نایلون ضد عفونی کننده با ویژگی های منحصر به فردی که دارد، به تقویت خاک کشاورزی کمک می کند. اهمیت نایلون های کشاورزی اگر از نایلون گلخانه ای بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. این نوع نایلون از خاک کشاورزی در مقابل عوامل بیماری را محافظت می کند و از این طریق هزینه های مصرف کودهای شیمیایی برای از بین بردن این میکروب ها کاهش می یابد. کشاورزان باهوش با خرید نایلون ضدعفونی کننده هزینه های خود راکاهش می دهند و  در مقابل با تولید محصولاتی با کیفیت سود خوبی به دست می آورند.

نایلون کشاورزی قیمت

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تمام کاربردها و ویژگی های یکی از پلاستیک های پر مصرف در صنایع گوناگون از جمله صنعت کشاورزی را توضیح دهیم. قیمت نایلون های کشاورزی به عواملی متعددی بستگی دارد. اگر در تولید این محصول از مواد اولیه درجه یک به همراه مواد افزودنی استفاده شود، طبیعتا قیمت آن بیشتر خواهد شد. از طرفی ابعاد و اندازه نیز در قیمت آن موثر است. برای خرید این محصول سعی کنید که به مراکز معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت مواد به کار رفته در آن مطمئن باشید.

این متن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
Email
Print
Pocket
Reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *